Ochrana nábytku – ako na to? Ochrana nábytku je samozrejmá aktivita ktorej je potrebné venovať aspoň minimálnu pozornosť.
Ako ochrániť masívny nábytok proti vode, starnutiu alebo drevokaznému hmyzu
Drevo na nábytok prechádza veľmi dôkladným a dlhým procesom sušenia a prvotného ošetrenia. Zvyšuje sa tým jeho kvalita a zároveň sa stáva odolnejším voči vonkajším vplyvom. Odolnosť voči okolitým vplyvom však netrvá večne a starostlivosti sa časom nevyhneme. Vypracovali sme zopár tipov na osobitnú tému voda a škodci. Prečítajte si ako masívny nábytok spraviť ešte odolnejším voči vode, zubu času i škodcom, ako sú huby, plesne či drevokazný hmyz.
Tipy na ochranu masívneho nábytku
Nábytok z tvrdého masívu je počas výroby podrobený rôzne ale v poslednej dobe hlavne ekologickej povrchovej úprave. Povrch vzácneho masívneho nábytku je ošetrený vrstvami vzácnych tvrdých olejov, ktoré sú vo finálnych etapách obohacované o voskové zmesi. Povrchová úprava je nielen ekologicky priateľská ale zároveň a účinnou prevenciou pred bežnými podmienkami v domácnosti. Časom sa pri nesprávnej starostlivosti alebo pri zlom zaobchádzaní s nábytkom môže výrazne opotrebovať alebo sa na jeho povrchu objaví trhlina, ktorá sa stane ideálnym miestom pre vchod škodcov. Drevokazný hmyz sa do interiéru môže dostať napríklad s krbovým drevom alebo jednoducho prilezie z neďalekého porastu. V každom prípade prevencia je základom správnej starostlivosti o nábytok. Preto je dôležité poznať správnu starostlivosť o masívny nábytok. Často sa však stáva, že nábytok najviac trpí len kvôli našej nepozornosti či nedostatočnej opatrnosti. Tu je pre Vás spomínaných pár tipov ochrany nábytku proti vode, starnutiu či útoku drevokazného hmyzu.
Ochrana nábytku pred teplom, vodou resp. vlhkosťou okolia
Masívny nábytok, ako napríklad jedálenský stôl či iný nábytok do kuchyne, prichádzajú pravidelne do kontaktu s jedlom, kuchynskými riadmi a inými nádobami. Je samozrejmé, že nábytok z masívu, ktorý je vystavovaný rozličným tekutinám či horúcim predmetom, je viac namáhaný. Znehodnoteniu nábytku sa dá ľahko predísť, ak sa budete riadiť radami základnej starostlivosti o masívny nábytok. Zhoršené podmienky sa však dajú výrazne zmierniť aj dodatočným ošetrením povrchu. Drevo stačí jednoducho natrieť prírodným tungovým olejom. Na povrchu vytvára tvrdšie a vode odolné prekrytie s jemným zlatistým sfarbením, ktoré na rozdiel od iných olejov netmavne. Nábytok potretý olejom z dreva sa tak stane odolným voči vode, teplu i liehu.
Ako sa škodcovia dostanú do nábytku naším pričinením a následná ochrana nábytku
Červotoče a podobné druhy sa do príbytku môžu dostať rôznymi spôsobmi. Jedným je dokúpenie nábytku, ktorý už mal majiteľa. Pri nábytku z druhej ruky si často nemôžeme overiť, akým podmienkam bol vystavený. Niektoré vintage kúsky síce vedia pekne dotvoriť dizajn interiéru s masívnym nábytkom, ale môžu ukrývať i nemilé prekvapenie v podobe škodcov. Tie sa potom premiestnia na zdravé kusy a napadnú ich cez chyby štruktúre, ktoré vznikajú napríklad pri vystavení nábytku vysokým teplotám a podobne. Hmyz sa rovnako jednoducho môže dostať do domácnosti aj v dreve do krbu či kachlí.
Čo robiť, ak nábytok z masívu napadli červotoče?
Ochrana nábytku nemusí byť v prvom rade zlá a drevokazný hmyz v nábytku si taktiež nemusíme všimnúť hneď a predsa sa vyskytne problém. Zvyčajne ho spozorujeme až podľa jemného prachu z vyhryzených dierok. V takom prípade treba ihneď nábytok odstaviť od ostatného nábytku a skontrolovať, či ide o jediný napadnutý kus. Následne si ho podrobne prehliadnite a určite miesto a rozsah napadnutia. Ak je poškodenie malé, nábytok sa ešte dá zachrániť. Drevokazný hmyz sa dá zlikvidovať viacerými možnosťami – od zaužívaných prírodných receptov po chemické ošetrenie, ktoré v dnešnej dobe patrí k najpoužívanejším. Jedným zo spôsobov je tiež napustenie dreva akrylátovou živicou. Živica vnikne do dreva a naplní chodbičky vybudované hmyzom. Drevo ošetrené živicou prestane drevokaznému hmyzu chutiť a zároveň sa spevní. V každom prípade je dobré kontaktovať špecialistu, ktorý odborne posúdi rozsah napadnutia a určí ďalší postup.
Ochrana nábytku – naše vybrané produkty pre tento článok:
Impregnačný tungový olej na kuchynské dosky a vlhké prostredie Tung Oil, 1L
Prostriedok na ochranu nábytku proti škodcom Holz 2000
Ošetrujete svoj nábytok dostatočne?
Ak Vás oslovila táto téma a máte čo k starostlivosti pridať, prípadne ste niektorú odporúčanú metódu aplikovali na svojom nábytku, napíšte nám do komentára, radi si o tom prečítame viac.