Blog

Vlastnosti dubového dreva

Vlastnosti dubového dreva - rezbárstvo - Dubu.sk

Pozitívne vlastnosti dubového dreva pre výrobu dubového nábytku

Vlastnosti dubového dreva sú dnes zaujímavé aj napriek tomu, že v druhej polovici minulého storočia ľudia objavili syntetické materiály a začal sa šíriť názor, že výrobky umelého druhu nahradia drevené zariadenia v interiéri i v exteriéri. Trend bol však len dočasný a v dnešnej dobe si človek vyslovene cení prírodné materiály. Masívne drevo dnes zohráva významnú úlohu v interiérovom nábytkárstve. Treba ale dbať na to, že každý druh tvrdého dreva má iné špecifické vlastnosti. K jedným z najuznávanejších a najodolnejším patrí predovšetkým dubové drevo.

Kľúčové vlastnosti dubového dreva:

Dubové nábytky sú pevné a odolné už odpradávna

Dubové drevo je pre svoje všestranné využitie obľúbenou voľbou v nábytkárske i v staviteľstve. V porovnaní s inými typmi tvrdých driev je dubové drevo najviac odolné voči poveternostným podmienkam, kvôli čomu sú jeho vlastnosti rokmi vyhľadávané.

Hustota dubového dreva je približne 0,75 g/cm3, čím je jeho štruktúra veľmi konzistentná, a drevo tak nadobúda vysoký stupeň tvrdosti a odolnosti. Vďaka zvýšenému obsahu tanínu, vytvárajúceho ochranný filter okolo buniek,  je dubové drevo veľmi rezistentné proti napadnutiu hmyzom alebo proti plesniam.

Špecifická odolnosť voči vode

Osobitnou vlastnosťou dubového dreva je vzhľadom na trvanlivosť aj jeho reakcia na vlhkosť a vodu. Dubové drevo výborne odoláva striedaniu vlhka a sucha. Vďačí za to uzatvorenej štruktúre buniek. Póry dreveného jadra sú zapustené tylózou, vďaka ktorej sa drevo stáva nepriepustným voči tekutinám. Svedčí o tom aj fakt, že kedysi boli vlastnosti dubu naplno využívané a dodnes je svojou kvalitou žiadaný nie len v interiérovom nábytkárstve.

Zmáčané drevo stmavne a ešte viac stvrdne, čo je aj dôvod, prečo sa doteraz používa pri výrobe produktov neustále zaťažených striedaním sucha a vlhka. Výrobky z dubového dreva sú dodnes využívané v stavebníctve pri stavbe mostových konštrukcií, lodí, podpier k mostom či mlynských kolies, v gastronómii sú z neho zase robené sudy na whiskey, víno či iné destiláty. Najkvalitnejšie destiláty dozrievajú práve v sudových výrobkoch z dubového dreva, ktoré im navyše dodávajú výnimočnú charakteristickú arómu a chuť. Pre pozitívne vlastnosti dubového dreva sú niektoré výrobky z dubu dodnes stále funkčné už po stovky rokov.

Jedinečné sfarbenie dreva

Dub patrí k najžiadanejším surovinám na výrobu nábytku už oddávna. Jeho beľ rovnako ako aj jeho jadro majú typickú svetlohnedú farbu. Drevo je kruhovito pórovité so zreteľnými a pravidelnými ročnými kruhmi. Vyznačuje sa hrubozrnnými vláknami, pomedzi ktoré prestupujú tmavé, tenšie línie čiar, typické pre všetky druhy dubov. Cievy dreva sú natoľko výrazné, že sú dobre viditeľné voľným okom. Takisto aj stržňové lúče sú oproti iným druhom dreva široké, mohutné a časté. Tieto aspekty spolu s miestom ťažby a s niekoľkými ďalšími faktormi vplývajú na výzor dreva a podmieňujú jeho sfarbenie, vzory línií a celkovú štruktúru.

Prirodzená farebná rozdielnosť môže byť zvýraznená aj ďalšími úpravami dreva, ako sú sušenie či povrchové ošetrenie. Prejavuje sa hlavne olejovaním, ktoré zviditeľní štruktúru aj farebné odlišnosti dreva a masívny nábytok tak získa jedinečnú, pútavú textúru a sfarbenie.

Dôkladné spracovanie a sušenie

Dubové drevo sa suší veľmi pomaly a precízne. Je to spôsobené predovšetkým dlhou dobou rastu a dospievania stromu. Dôkladné vysušenie dreva je dôležité, aby sa zabránilo prípadným prasknutiam či zmenám veľkosti, i keď je rozpínanie či sťahovanie dubového dreva zanedbateľné a jeho stabilita je pevná.

Dlhá doba sušenia zabezpečuje väčšiu kvalitu dreva a odolnosť voči viacerým vonkajším faktorom. Voda v dreve totiž okrem zmeny rozmerov či tvaru poskytuje aj živnú pôdu pre rôzne plesne či huby. Aj preto je sušenie dreva veľmi dôležitou podmienkou ochrany dreva pred rastlinnými aj živočíšnymi škodcami. Dobre vysušené dubové drevo sa ľahko sa spracováva a dobre znáša konečné úpravy, ako sú lepenie, morenie, farbenie a následné dekorovanie.

Trvácne drevo schopné prežiť generácie

Najpodstatnejšie vlastnosti dubového dreva sú pevnosť, primeraná tvrdosť a samozrejme trvanlivosť, čo bolo vždy dôležité kritérium. Z hľadiska trvanlivosti je dub radený medzi veľmi trvanlivé dreviny, výborne znášajúce vplyv zmien v ovzduší. Masívny nábytok vyhotovený z dubu je odolnejší ako nábytok z väčšiny tvrdých driev. Ľahko sa nepoškodí a vydrží aj sťažené podmienky v aktívnej domácnosti.

Kvôli trvácnosti a húževnatosti sa dubové drevo s obľubou využíva hlavne v nábytkárskom priemysle, najčastejšie na výrobu kvalitného sedaciehostolového nábytku. Podstatným faktorom kvality nábytku z dubu je veľkoplošné spracovanie materiálu pre výrobu najluxusnejších interiérových zariadení, či už skriňového nábytku, schodísk, dverí a podobne.

Celistvý nábytok bez zbytočných spojov

Nábytok Dubu ponúka iba nábytok zo solídnych kusov dreva bez zbytočných spojov, ktoré navyše zabezpečujú ešte vyššiu kvalitu a životnosť. Ucelené diely dreva sú lepené alebo spájané rybinovacím spojom, jedným z najuznávanejších spájacích techník nábytku. Je takmer neviditeľný a na rozdiel od použitia klincov nenarúša prírodný charakter nábytku a nepoškodzuje ho. Navyše je takýto klasický spoj esteticky krajší, oveľa silnejší a dodáva nádych luxusu a elegancie každému kusu nábytku.

Bežný nízko-nákladový nábytok vydrží v bežnej domácnosti nanajvýš niekoľko rokov. Masívne drevo a najmä dubové nábytky pri správnom ošetrovaní prežijú vo výbornej kondícii celé generácie.

Máte radi dubové drevo? Ktorá jeho vlastnosť je Vám najsympatickejšia?

Svoje postrehy alebo vlastnosti prečo preferujete práve dubové drevo popíšte nižšie v komentári. Ďakujeme, na všetky príspevky sme zvedaví…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

For security, use of CloudFlare's Turnstile service is required which is subject to the CloudFlare Privacy Policy and Terms of Use.